Pytanie jak dużo jedzenia przygotować zadaje sobie niejedna osoba organizująca imprezę. Cała sztuka w tym, żeby goście nie wychodzili głodni, a jednocześnie, by na stole nie została góra jedzenia, którą trzeba będzie dojadać przez następne kilka dni. Wyliczenie ile dokładnie jedzenia i napojów przygotować graniczy z niemożliwym, ale na szczęście istnieje kilka zasad, które pomogą nam oszacować tę ilość.
1. Weź pod uwagę kim są twoi goście.
Należy wziąć pod uwagę wiek, płeć oraz ogólny apetyt zaproszonych. Z doświadzenia mogę powiedzieć, że na imprezach, gdzie przeważają osoby w wieku do do 25 lat. jedzenie to raczej miły dodatek do zabawy i alkoholu, niż główny element, ale nieco starsi goście poświęcą mu już więcej uwagi i przestrzeni w żołądkach. Jeśli wiesz, że twoi goście lubią dobrze zjeść, weź pod uwagę górne zakresy sugerowanej ilości. Z kolei, jeśli na przyjęciu duży odsetek będą stanowić seniorzy i/lub dzieci, to możesz ją nieco zmniejszyć. Z reguły mężczyźni, szczególnie od lat nastoletnich do wieku średniego mają większe apetyty, choć to oczywiście zależy od konkretnego przypadku.
Jeśli na imprezie będą osoby przestrzegające konkretnej diety, np. wegetariańskiej, bezglutenowej itp., warto przygotować 1-3 propozycje specjalnie dla nich. Ze względu na mniejszy wybór, a także to, że z pewnością również inni goście uszczkną nieco z tych przekąsek, porcja powinna być podobnie duża, jak reszty serwowanych dań.
2. O której godzinie będzie impreza?
Na pierwszy rzut oka może się do wydawać bez znaczenia, ale okazuje się, że ludzie chętniej i cześciej sięgają po jedzenie na wydarzeniach wieczornych i nocnych, niż tych odbywających się w ciągu dnia. Ponadto bardzo ważny jest zakładany czas trwania przyjęcia. W końcu im dłużej goście się bawią, tym bardziej prawdopodobne, że wrócą do stołu po dokładkę. A mimo znanego powiedzenia, że kto późno przychodzi, sam sobie szkodzi, warto, żeby nawet goście, którzy pojawili się z pewnym opóźnieniem, nadal mieli czym się poczęstować.
3. Zasada jednego funta.
Podstawowa zasada dotycząca ilości jedzenia na imprezy mówi o jednym funcie na osobę dorosłą (co daje ok. 450g) oraz połowie tej porcji na dziecko.To jednak tak ogólne podliczenie, że często ciężko je przełożyć na konkretną ilość dań i przystawek, które chcemy przygotować. Na szczęście dostępne są też bardziej konkretne przeliczniki.
4. Oszacuj ilość jedzenia przy pomocy przeliczników.
Uznaje się, że 1 gość w ciągu 1 godziny zje średnio 5-7 "gryzów" przystawek, jeśli na imprezie nie pojawia się danie główne. Co prawda gryz gryzowi nierówny, ale można założyć, że taki gość zje w godzinę np. 6 koreczków, ale już tylko 3 mini kanapki lu 2 skrzydełka z kurczaka. W oparciu o tę zasadę można więc dość łatwo policzyć, ile porcji potrzebujemy, np. przy 10 osobach byłoby to ok. 30 nuggetsów na godzinę, jeśli to jedyne, co serwujemy. Z kolei, gdy podawane będzie danie główne, na każdego dorosłego gościa zakłada się 6 gryzów przekąsek na cały czas trwania imprezy.
Prostszy przelicznik każe założyć 6 przekąsek (łącznie ze wszystkich rodzajów) na osobę, jeśli serwujemy danie główne, zaś 12, gdy go nie będzie.
W przypadku obu powyższych przeliczników, ilość przekąsek można zmniejszyć, jeśli do poczęstunku dodamy również sycącą sałatkę - makaronową, ziemniaczaną itp. Objętość przewidziana na jedną osobę powinna wynieść niecałą 1 szklankę, a przelicznik przekąsek możesz zmniejszyć do np. 4-5 gryzów. Jeśli chcesz przygotować więcej, niż jeden rodzaj sałatki, to warto odpowiednio zmniejszyć ilość obu.
5. Przewiduj średnio 200g protein na osobę w daniu głównym.
No właśnie, a jak to jest z tym daniem głównym? Jak dużo podać mięsa? A ile dodatków?
Niezależnie od tego, czy chcesz podać pieczone mięso czy kotlety z tofu, gramatura głównego dania powinna wynosić ok. 200g na osobę dorosłą. Do tego doliczyć należy dodatki, takie jak ziemniaki, ryż, surówki. Dobrze jest przewidzieć mniej więcej szklankę dodatku warzywnego i 3/4 szklanki "węglowodanów". Dla dzieci do wieku nastoletniego porcje będą odpowiednio mniejsze, średnio połowa zwykłej.
6. Desery licz oddzielnie.
Powyższe przeliczniki odnoszą się tylko do wytrawnych propozycji z menu. Desery zawsze należy liczyć oddzielnie. W końcy każdy wie, że na deser jest oddzielny żołądek, a kawałek serniczka zawsze jakoś się dopchnie.
Jeśli podajesz minidesery i monoporcje, to zakładaj 2-3 porcje na osobę. W przypadku ciast / tart krojonych z całości łatwiej jest zdać się na gramaturę, która będzie wynosić średnio 120g na osobę, zaś przy lodach można założyć, że 1 litr powinien wystarczyć na 10 osób. Oczywiście, zawsze musisz brać pod uwagę preferencje swoich gości. Być może są to prawdziwi koneserzy słodkości, którzy ponad kotleta stawiają szarlotkę i brownie. Wtedy warto mieć nieco więcej opcji w zanadrzu.
7. Drinki, piwo i wino zmniejszają zapotrzebowanie na słodkie napoje.
To coś, o czym warto pamiętać, żeby niepotrzebnie nie szaleć z ilością napojów. Z reguły 14l słodkich napojów powinno wystarczyć na kilkugodzinną zabawę 20 osób. Daje to średnio 0,7l napoju na osobę. Ta ilość jest jednak znacznie mniejsza, kiedy na przyjęciu serwujemy też wino, piwo, czy drinki. Wtedy można założyć, że nawet jej połowa zaspokoi potrzeby gości. Z kolei, gdy ma być podany mocny alkohol (np. wódka, whisky), to lepiej trzymać się górnego zakresu ilości, ponieważ dużo schodzi na popijanie.
Zwykle każda osoba pije 1-2 napoje alkohole w ciągu pierwszej godziny zabawy, a następnie średnio 1 na godzinę. Dzięki temu założeniu możemy dość łatwo wyliczyć, ile drinków czy butelek piwa będziemy potrzebować. W przypadku wina warto założyć 1 butelkę na każdych 2 pijących gości.
8. Pamiętaj, najważniejsze, to żebyś dobrze się bawił/a.
Moja najważniejsza zasada mówi: PRZEDE WSZYSTKIM DOBRZE SIĘ BAW.
Twoja impreza ma być okazją do spotkania ze znajomymi i miłego spędzenia czasu, nie zaś ślęczenia nad garami lub zeszytem z wyliczeniami. Powyższe zasady mogą pomóc ci zaplanować ilość jedzenia, ale świat się nie zawali, jeśli w połowie imprezy będziesz musiał domówić pizzę, a goście na pewno wolą spokojnie z tobą porozmawiać, niż patrzeć jak ciągle biegasz do kuchni i z powrotem. Dlatego przy planowaniu menu weź przede wszystkim pod uwagę to, ile czasu zajmie ci przygotowanie i czy masz ochotę aż tyle go poświęcać. Warto stawiać na przekąski/dania, które przygotujemy już wcześniej, a w trakcie imprezy trzeba je tylko podgrzać lub nawet nie. Dokładnie takie znajdziesz na mojej stronie.
Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w pojemniki na wynos, w których w razie potrzeby będzie można rozdać pozostałe jedzenie gościom. Na pewno niejednego z nich bardzo to ucieszy!
Dodaj komentarz